Chronický kašeľ

Kašeľ, ktorý trvá tri týždne a viac a nevymizne spontánne ani po symptomatickej liečbe, treba doriešiť s príslušným odborným lekárom.

Alergický kašeľ

Kašeľ spôsobený inhalačnou alergiou, napr. na peľ, roztoče, plesne, srsť zvierat, môže byť i počiatočným prejavom bronchiálnej astmy. Alergickí pacienti reagujú kašľom i na fyzikálne podnety - chlad, chemikálie, cigaretový dym, čpavok, spray a niektoré lieky a potraviny.

Syndróm dráždivého kašľa

Suchý kašeľ bez vykašliavania. U alergikov môže byť prvým príznakom začínajúcej astmy bronchiale. Syndróm zatekania s HDC a prínosových dutín je charakterizovaný dráždivým kašľom a v neskorších štádiách i s vykašliavaním hlienu. Liečba je nutná odborníkom.

Zápaly priedušiek

Akútny zápal priedušiek je najčastejší pri infekcii, môže byť vírusový, bakteriálny a tiež môže byť spôsobený fyzikálnymi podnetmi - popáleniny, chemické podnety. Trvá do 3 týždňov. Chronický zápal priedušiek trvajúci viac ako 3 týždne si vyžaduje starostlivosť lekára.

Zápal pľúc

Zápalový proces pľúcneho tkaniva najčastejšie vyvolaný infekciou.
Prejavy: teplota, kašeľ s vykašliavaním, bolesť na hrudníku a dýchavica.

Chrípka

. Akútne vírusové ochorenie s celkovými prejavmi - vysoké teploty, bolesti svalov a kĺbov, slabosť a malátnosť. Chrípka môže byť komplikovaná zápalom pľúc, zápalom priedušiek a prínosových dutín. Prevenciou je očkovanie.

Astma bronchiale

Chronický zápal dýchacích ciest, prejavujúci sa kašľom, hvízdaním na prieduškách, dýchavicou s pískaním na hrudníku. Prejavy bývajú zhoršené v noci a nad ránom. Ide o stiahnutie dýchacích ciest, opuch sliznice a tvorbu hlienu. Astma môže byť vyvolaná spúšťačmi ako je inhalačná alergia, chlad, fyzická námaha, fajčenie, lieky a potraviny.

Tuberkulóza

Špecifický infekčný zápal postihujúci pľúca, lymfatické uzliny a iné orgány. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou. Postihuje pacientov s oslabeným imunitným systémom a sociálne slabšie skupiny. Prameňom nákazy je chorý človek.

Sarkoidóza

Chronické systémové ochorenie s tvorbou granulomatózneho zápalu neznámeho pôvodu. Postihuje vnútrohrudné uzliny, pľúca a iné orgány.
Bronchiektázie

Rozšírenie koncových dýchacích ciest a ich vyplnenie zápalovým hlienom, ktorý je trvalým zdrojom infekcie. Je to chronické ochorenie, vyžaduje komplexnú liečbu a trvalé užívanie liekov na vykašliavanie.

Rakovina pľúc

Zhubné ochorenie pľúc prejavujúce sa kašľom s vykašliavaním hlienu s prímesou krvi, chradnutie, dýchavica, bolesti na hrudníku a horúčka. Liečba si vyžaduje komplexnú starostlivosť.

Chlamýdiové infekcie

Chronické ochorenie spôsobené atypickými baktériami. Môže spôsobovať ochorenia dýchacieho, pohlavného a močového systému. Klinické prejavy sú mierne a atypické pri dokázaní infekcie. Liečba je potrebná až 6 týždňov.

Intersticiálne pľúcne choroby

Pri tomto ochorení zvýšená tvorba väziva nahrádza funkčné tkanivo pľúc. Ochorenie vyžaduje intenzívnu a komplexnú starostlivosť, v pokročilých štádiách dochádza k fibróze pľúc a do úvahy prichádza transplantácia pľúc.

Embólia pľúc

Akútne upchatie pľúcnych ciev krvnou zrazeninou, tukom, vzduchom a plodovou vodou. Prejavy: náhla bolesť na hrudníku, kašeľ, dýchavica a pokles tlaku. Liečba musí byť neodkladná.

Zástava dychu počas spánku

Súbor príznakov zapríčinených častými stavmi zástavy dýchania minimálne na 10 sekúnd a z toho vyplývajúci pokles kyslíka v organizme počas spánku. Najčastejšie sa prejavuje chrápaním.

Chronická obštrukčná choroba pľúc

Skupina ochorení so spoločnou črtou trvalej obštrukcie - zúženia dýchacích ciest. Klinicky sa prejavuje ako chronická obštrukčná bronchitída a emphyzém pľúc.

 
   
 
   
 
TOPlist
 
 
   

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 
 
 
 
 
         
      (c)2008 - 2013 Samuel Smolka Všetky práva vyhradené